Archiv příspěvků

Anonym č.2

cara_01

Dne 13.2.2016 nám do schránky přistál další anonymní dotaz.

Níže je jeho přepis.

cara_01

Otevřený dopis

Odborová organizace Brandýs nad Labem

Rádi bychom se Vás naši odboráři zeptali, kdy už konečně dojde k navýšení platu??!!

Rozdíly jsou stále veliké mezi výrobním dělníkem a nejde o malé PENÍZE, ale v řádu o několik tisíc!!!

Tudíž se ptáme kde je valorizace???!! A Vámi slibované narovnání platu.

Zatím jste dokázali pouze přesunout peníze a ještě jste nás obrali o dvěstě korun!!!

Týmovka byla 6200kč nyní 3000kč do základu jsme dostali 3000kč a kde je 200kč????

Peníze chybí. „Vlk se nažral a koza zůstala celá!“

Tak s tím prosím něco dělejte. Jste pořád samá schůze a výsledek žádný, odbory nefungují tak jak mají. Taky by nás zajímalo jak dopadlo pokud vůbec bylo – kolektivní vyjednávání.

Ještě by nás zajímalo, zda bude roční odměna Continentalu. A kolik EU dostaneme?

Zatím závod Brandýs bere nejméně peněz, asi tedy děláme méně i když i náš závod Brandýs prosperuje.

Děkujeme a těšíme

se, že snad se vše zlepší doufáme, že odbory jsou tady pro NÁS!!!!!!!!!!!

cara_01

Naše odpovědi

cara_01

Dobrý den Vážený pisateli,

předem děkuji za položené otázky. K navýšení základních mezd již došlo s platností od 1.1.2016. Všem zaměstnancům vzrostla základní mzda o 600 Kč a zdvojnásobila se dotace na jídlo. Byl to výsledek téměř dvouměsíčního valorizačního jednání. Vámi zmíněné několikatisícové rozdíly jsou dané tarifní stupnicí, která rozlišuje zaměstnance dle pozic, na kterých pracují, splňují příslušnou kvalifikaci a mají dosažené odpovídající vzdělání a součástí valorizace je i vysoké množství osob, které budou právě v daných tarifech v roce 2016 povýšeni.

Nevím, o jakém narovnání platu mluvíte? Narovnání vůči komu? Otázku můžete položit konkrétněji na konferenci.

Týmovka byla 6200 Kč (ovšem zmiňovaných 6200 Kč bylo pouze na papíře a dlouhodobě se plné týmové odměny nedosahovalo, reálně bylo vypláceno cca 4650 Kč z čehož se musí při výpočtu vycházet) Nyní máte jistotu, že o 2400 Kč vyšší základ již nikdy nepřijdete. Tudíž peníze nechybí! Nebo snad chcete říct, že jste celý rok měsíc co měsíc bral plných 6200 Kč? Jsme tu pro to, abychom posilovali reálné mzdy VÁS zaměstnanců, nejsme tu pro to, abychom VÁM slibovali nereálné odměny, na které se ve většině případů nedosahovalo.

Kolektivní smlouva má platnost do roku 2017, takže kolektivní vyjednávání opravdu nebylo. Ovšem jako znalec kolektivní smlouvy tento fakt jistě víte.

Ovšem je velice zajímavý VÁŠ ANONYMNÍ NÁZOR, že jsme samá schůze a výsledek žádný, myslíte, že nemáme nic lepšího na práci, než se těchto zábavných schůzí ve svém volnu účastnit? Možná VÁS to překvapí, ale i „odboráři“ jak nás pěkně familiérně nazýváte, mají své rodiny a osobní život. Zvu tedy všechny, abyste se těchto schůzí zúčastnili s námi a obětovali svůj soukromý čas ve prospěch ostatních kolegů, kteří jsou s naší odváděnou prací zjevně spokojeni, když je nás již téměř 400 členů ZO OS KOVO Brandýs (nárůst o 100% za poslední rok) a každý měsíc přibývají další, kterým není lhostejná jejich budoucnost.

Všechny kolegy mohu ubezpečit, že řešíme podněty každého, kdo nás požádá o pomoc (neoprávněné udělování neomluvených absencí, nevyplacená variabilní složka mzdy, opožděné vyplácení týmovky, a jiné osobní a mnohdy nelehké životní situace – úmrtí v rodině, živelné pohromy aj.)

Roční bonus za hospodaření společnosti je vyplácen celosvětově a je zcela nenárokový. Není vyplácen závodem Brandýs a jeho výše se nestanovuje v našem závodě, nemají na ni vliv odbory ani vedení závodu Brandýs. Až dostane naše personální oddělení informaci o výši bonusu, bude nás všechny jistě informovat jako každý rok.

   Pro informaci musím sdělit, že zaměstnanci závodu Brandýs mají v rámci Continentalu v ČR nejvyšší mzdy. Není to náhoda, je to jeden z důkazů, že odbory v Brandýse fungují a jsou tu pro VÁS.

Jsme VAŠI zástupci- zástupci zaměstnanců!

                                                                                 S pozdravem,
Místopředseda ZO OS KOVO Brandýs
Jan Janeček

cara_01

Trocha čísel k valorizaci

cara_01

Předpokládal jsem, že valorizace a přesun týmové odměny do základu, je již všem jasná věc, a případné nejasnosti vám dokázali vysvětlit nadřízení, kteří s principem převodu byli dostatečně seznámeni. Také se tomuto tématu věnoval p. Černý na meetingu (kromě směny C a D), ale nepřišel ani jeden dotaz na toto téma. Vzhledem k obdrženému dopisu se to tedy pokusím vysvětlit znovu a v případě nejasností se mě nebojte zeptat, rád vám to vysvětlím i na Vaší konkrétní týmovce. Základ je rozlišovat Valorizaci a přesun týmovky, jsou to dvě rozdílné věci.

Přesun týmové odměny 2 400 Kč

graf_tymovek

Tento graf znázorňuje výsledky týmových odměn od roku 2013 za celý závod Brandýs a červená čára znázorňuje to, co bylo převedeno do základní mzdy (75%), z grafu je tedy jasné, že přesun do základu znamená v průměru navýšení mzdy a ne její snížení jak píšete. Vycházelo se z nejlepšího možného výsledku za poslední tři roky pro zaměstnance. V roce 2013 byla průměrná týmovka 69%, v roce 2014 67%, v 1pol. 2015 75% což bylo převedeno do základu (75% z 3 200 Kč je 2 400 Kč). Několik porovnání původní a nové týmovky:

Období            Dosaženo   Původní t.     Nová t. + základ = celkem    rozdíl za měsíc
1.pol. 2015       75%           4650 Kč        2250+2400 = 4650 Kč         0 Kč

(nejlepší výsledek za poslední roky, z výpočtu vyplívá, že pokud budeme plnit týmové odměny stejně dobře, jako v prvním pololetí 2015 neznamená pro nás přesun týmovky do základu ani korunu do plusu ani do mínusu)

2014                67%          4154 Kč        2010+2400 = 4410 Kč        +256 Kč

(Když budeme plnit týmové odměny  jako v roce 2014 znamená pro nás přesun týmovky do základu navíc 256 Kč měsíčně)

2013                69%          4278 Kč       2070+2400 = 4470 Kč        +192 Kč

(Když budeme plnit týmové odměny jako v roce 2013 znamená pro nás přesun týmovky do základu navíc 192 Kč měsíčně)

Zavzpomínejme na rok 2014 na FF1, týmovka dosahovala 55%, kdyby se toto v budoucnu opakovalo, tak vám přesun do základu každému zachránil 640 Kč měsíčně!

Valorizace

Jak již bylo řečeno je 600Kč + stravenky 225 Kč = 825 Kč. Bylo zvoleno fixní navýšení, protože je výhodnější pro nižší tarify (operátory) a nezvyšuje rozdíly mezi tarify. Po přepočtu na procenta je letošní navýšení mezd mezi 3,1 – 6,93% (v průměru 5,25%) což je nejvíce za posledních 6 let.

Výsledky valorizací:

2010          2011          2012          2013          2014          2015
2%              1%          1,3%         500 Kč          1%            2%

2016
600 Kč + stravenky to je 5,25%

Doufám, že díky tomu co je napsáno výše, je jasné, že výpočet pisatele je zcela nesmyslný, valorizace dopadla s nejlepším výsledkem za poslední roky a přesun týmovky do základu pro většinu neznamená žádné snížení peněz, ale spíše naopak. Nikdo z nás teď neví, jakou by měl týmovku v budoucnu, zda lepší nebo horší, ale co víme jistě je, že na převedenou část týmovky vám již zaměstnavatel nesáhne (pokuta, nulťák, zpřísněním kritérií týmové dohody apod.). Nedílnou součástí valorizace je i povyšování v tarifech, které by se mělo dotknout více jak 200 zaměstnanců, což jsou další nemalé finanční prostředky, které jsme vám vyjednali. Odbory nejsou ty co vám zvedají platy, to zaměstnavatel, odbory jsou tu od toho, aby vám vyjednali co nejlepší výsledek, což se nám pro letošek dle mého názoru povedlo a přesun týmovky byl krok správným směrem do budoucna, a pokud nesouhlasíte a myslíte si, že dokážete vyjednat lepší podmínky, ať už v oblasti platů nebo i oživení naší odborové organizace, o které se nový výbor poslední rok snaží, pak se tedy nezdržujte psaním anonymů, ale přidejte se k nám a postarejte se právě Vy o to abychom se tu všichni měli líp, vždyť jsme tu pro vás!

Hospodář ZO OS KOVO Brandýs
Jaroslav Havelka

cara_01

back to top